Unclassmen Picture Day Sept 25th and 26th********Freshmen Welcome Dinner - Sept 26th 6pm  [+]

Freshmen Welcome Dinner will be held in our cafeteria Wednesday. Sept 26th 6pm

Home  |  Athletics  |  Contact  |  Daily Schedule  |  Search Google

Teaching Faculty


Robert L. Montemurro , Principal

Read More »


Chris Hubley, Special Education

Read More »


Geoffrey Kenyon, Assistant Principal

Read More »


Peter Civitello, Assistant Principal

Read More »


Emil Bantea, Foreign Language

Latin Teacher

Read More »


Robert Beale, Special Education

Read More »


Jean Blum, Visually Impaired Teacher

Read More »


Drew Blythe, Social Studies Teacher

Read More »


Larry Boada, English Chairperson

Read More »


Jason Bruenn, P.E./Health

Head Football Coach

Read More »


Lauren Bruton, Special Education Teacher

Read More »


Anny Carr, Art

Read More »


Heather Cassidy, Foreign Language

Read More »


Clarissa Clegg, English

Read More »


Kevin Cook, Art

Read More »


Zachary Corey, Social Studies

Student Senate Chief Advisor

Read More »


Jeffrey Crosson, Social Studies

Read More »


Maureen DiPace, Mathematics

Platt High School Web Page Advisor

Read More »


Neil Dokurno, Library

Read More »


Kathleen Doyle, Foreign Language

Read More »


James Flynn, Social Studies - Department Chairperson

Cross Country and Girls Track Coach

Read More »


Iwona Gajecki, Science

Read More »


Sean Gannon, Social Studies Teacher

Assistant Football Coach

Read More »


Joanna Giddings, Science Teacher

Read More »


Maria Gorgas, Spanish Teacher

Read More »


Pamela Guest, Mathematics Teacher

Read More »


Lucian Guilmette, Band Director

Read More »


Chris Hanson, Physical Education

Read More »


Marcie Hanson, English

Read More »


Amy Hayes, English Teacher

Read More »


Robert Irwin, English

Fine Arts Department Chairperson

Read More »


Wayne Kalmick, Industrial Technology

Read More »


Richard Katz, Athletic Director/P.E. Health

Read More »


Wojciech Kolc, Mathematics

Read More »


Nicole Foster, English

Read More »


Joseph Laskowski, Mathematics

Read More »


Gerrilyn Leclair, Science

Read More »


Jennifer Lehner, Mathematics

Read More »


Gilbert Lopez, Physical Education

Chief Advisor Class of 1017

Read More »


Felecia Mandeville, Business DECA

Chief Advisor Yearbook

Read More »


Phillip Mangiarcina, Mathematics

Read More »


Gary Maratea, Mathematics - Department Chairperson

Read More »


Abby Marcantonio, College and Career Coordinator

Read More »


Cody Maresh, Science

Read More »


Susan Marshall, Special Education

Read More »


Mary Martorelli, English

Read More »


Bryan McCarty, Special Education Department Chair

Wrestling Head Coach

Read More »


James McGetrick, Social Studies

Read More »


Bryce McMinn, Science Department Chairperson

Read More »


Chris Monroe, Physical Education

Read More »


Sherry Mucik, Art

Read More »


Jacquelyn Niles, Family & Consumer Science

Read More »


Debrorah O'Connor, Special Services

Read More »


Daryl Ostapowicz, Special Education

Read More »


Chantal Ridlon, Science Teacher

Read More »


Jillian Pomposi, Science

Read More »


Kurt Ragis, Mathematics

Read More »


Timothy Redican, Mathematics

Read More »


Nadine Rosa, Special Education Teacher

Read More »


Allison Roman, Reading Specialist

Read More »


Kelly Roman, English

Read More »


Jim Siebert, Science

Read More »


Stephen Smith, English

Read More »


Tim Sweigard, Science

Read More »


Allison Sze, Science

Read More »


Mark Thornton, Social Studies

Read More »


Paul Vernali, Italian Teacher

Read More »


David Ullman, Business Department Chairperson

Read More »


Kimberly Vazquez, Foreign Language Chairperson

Read More »


John Vieira, Business

Read More »


Marisa Volo, Social Studies

Read More »


Ethan Warner, English, Theatre Director

Read More »


Alisha Weinstein, Special Education

Read More »


Alissa Wetherell, Special Education

Read More »


Patricia Wodatch, P.E./Health

Read More »


Thomas Wodatch, Mathematics/Assistant AD

Read More »